Eiropas Komisija nāk klajā ar jaunākiem ziņojumiem par intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanu, kuros tiek analizēta Saprašanās memoranda par viltotu preču tirdzniecības ierobežošanu internetā un Saprašanās memoranda par tiešsaistes reklāmu un intelektuālā īpašuma tiesībām ietekme uz viltotu preču tirdzniecību. Ziņojumu rezultāti liecina, ka saprašanās memorandu ietekmē veiktās darbības kļuva par iedarbīgiem rīkiem, kas palīdzēja risināt viltotu preču izplatības problēmu, būtiski ierobežojot reklāmas izvietošanu vietnēs un tirdzniecības platformās, kurās tiek pārkāptas intelektuālā īpašuma tiesības.

Īstenojot saprašanās memorandos noteiktās iniciatīvas intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novēršanai, tika panākta ciešāka sadarbība starp intelektuālā īpašuma tiesību īpašniekiem, tiesībsargājošām iestādēm, un, no otras puses, tiešsaistes platformām un preču tirgotājiem, kā arī reklāmas nozares asociācijām un reklāmdevējiem. Ciešāka sadarbība un veiktās darbības palīdzēja izstrādāt jaunus tiesību pārkāpumu apkarošanas mehānismus un veicināja kvalitatīvu dialogu par dizaina un preču zīmju pārkāpumiem, krāpšanās modeļiem un pēdējām iezīmēm preču patērētāju uzvedībā.

Ieņēmumi no intelektuālā īpašuma tiesību ietilpīgām nozarēm veido nozīmīgu daļu no Eiropas Savienības ekonomikas. Dati liecina, ka laika posmā no 2014. gada līdz 2016. gadam intelektuālā īpašuma tiesību ietilpīgās nozares veidoja gandrīz 45% no Eiropas IKP, 81% no Eiropas Savienības tirdzniecības un 29% darba vietu ES. Ņemot vērā būtisku intelektuālā īpašuma tiesību pienesumu ekonomikai, šo tiesību pārkāpumiem ir izteikti negatīva ietekme uz ES tautsaimniecības rādītājiem, inovāciju un uzņēmējdarbības attīstību, jaunu darbavietu rašanos, kā arī nodokļu ieņēmumiem.

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja dati liecina, ka viltojumu rezultātā ik gadu budžeta ieņēmumos ES valstīs netiek iekasēti līdz pat 15 miljardiem EUR, jo viltoto preču ražotāji un izplatītāji nemaksā nodokļus un sociālās iemaksas. Analizējot situāciju Latvijā — intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu rādītie zaudējumi atbilst aptuveni 45 miljoniem EUR.

Ar ziņojumiem ir iespējams iepazīties šeit:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Fill out this field
Fill out this field
Ievadiet derīgu e-pasta adresi.

Izvēlne