Mūsdienās vilto ne tikai apģērbu, rokas pulksteņus un rokassomas, bet arī mašīnu rezerves daļas, elektropreces, medikamentus, rotaļlietas un kosmētiku. Krāpnieki mēģina atdarināt un uzdot par oriģināliem ražojumiem visdažādākās preces. Viltojumi bieži tiek ražoti, neievērojot drošības un kvalitātes standartus, tas var radīt draudus cilvēku veselībai un drošībai. Tādēļ pirms pirkuma veikšanas online realitātē aicinām pārliecināties, vai tiešām izvēlētā prece vai produkts ir īsts, nav viltots.
Domā līdzi un nepērc viltojumus internetā!
Iegādājoties preci, jāizvērtē pirkums, ņemot vērā 7 kritērijus:
-
Preces cena – zema cena vai milzīgas atlaides var liecināt par viltojumu.
-
Preces avota ticamība – vai informācija veikala interneta vietnē ir ticama.
-
Preces vai zīmola nosaukums – vai tajā nav kļūdu.
-
Preces apraksta un attēla kvalitāte – cik tie ir kvalitatīvi.
-
Interneta veikala reputācija un klientu atsauksmes.
-
Interneta veikala domēna vārds.
-
Vai veikalā tiek ievēroti patērētāja tiesību nosacījumi, piemēram, preces iespējams atgriezt pārdevējam.
Pirms preces iegādes internetā, veiciet cenu salīdzināšanu. Starp viltojumiem un oriģinālajām precēm mēdz būt lielāka cenu starpība. Pēc pasūtījuma saņemšanas pārbaudiet preces kvalitāti – iepakojumu, materiālus, logotipus un uzdrukas, lietošanas instrukcijas u.c.
Iegādājoties preces kādā internetveikalā, kas ir ārpus Eiropas ekonomiskās zonas, nav garantēta preču atbilstība ES noteiktajām drošuma prasībām un patērētāji pakļauj sevi dažādiem drošuma riskiem.
Ja rodas šaubas par preces oriģinalitāti, varat sazināties ar oriģinālo preču ražotāju, kura tīmekļa vietnē var būt pieejama informācija preču atpazīšanai.
Padomā līdzi pirms pirkt …online realitātē
Pirms pirkšanas darījuma veikšanas vienmēr ir ieteicams pārbaudīt informāciju par tirgotāju. To varat darīt, gan meklējot datus un atsauksmes internetā, gan pārbaudot, vai Latvijas uzņēmums ir oficiāli reģistrēts Uzņēmumu reģistrā (UR). Datus par saimnieciskās darbības veicējiem iespējams pārbaudīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datu bāzē.
PTAC ir izveidojis aizdomīgo interneta vietņu sarakstu ar interneta vietnēm, kurās konstatēti iespējami pārkāpumi. Savukārt komersanti, kuri nav pildījuši Patērētāju Strīdu risināšanas komisijas uzliktos lēmumus, ir uzskaitīti Melnajā sarakstā.
Ja savā iepirkšanās pieredzē esat pamanījis kādas interneta tirdzniecības vietnes negodprātīgu darbību (maldinoša reklāma, nedrošas preces u.c.), ziņojiet par to Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC).
Viens no drošības priekšnosacījumiem ir arī internetveikala tīmekļa vietnes izpēte. Tajā ir jābūt norādītai pilnīgai informācijai par uzņēmumu – tā juridiskais nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, tālrunis, e-pasta adrese. Lai kliedētu šaubas, pirms pirkumu veikšanas ieteicams sazināties ar internetveikalu, lai pārliecinātos, ka tas ir reāli sasniedzams un pieejams komunikācijai. Pirms pasūtījuma veikšanas pārbaudiet citu patērētāju atsauksmes par konkrēto internetveikalu.
Tikpat būtiski ir pievērst uzmanību internetveikala tehniskai drošībai. Par tehnisko drošību var liecināt:
-
pie samaksas un datu ievades, adreses laukā redzams prefikss Hiperteksta transporta protokols (http://…), kas veicot maksājumu mainās uz Hiperteksta transporta šifrēts protokols (https://…);
-
pārlūkprogrammas adreses laukā piekaramas atslēgas simbols [vai uzraksts “Secured by”];
-
nesalauztas atslēgas simbols, kura izvietojums var atšķirties no izmantotās pārlūkprogrammas.
Kā arī ir svarīgi pievērst uzmanību tīmekļvietnes nosaukumam un interneta adresei. Vairāk par padomiem, kā izvairīties no taustiņkļūdām var izlasīt šeit.
Pirms preču iegādāšanās Jums kā patērētājam ir jābūt pieejamai informācijai par preces īpašībām un pirkuma kārtību, ieskaitot apmaksas, piegādes noteikumus un atteikuma tiesības.